Fullsatt kafékväll med safaribilder 2010-08-17

Vi vill passa på och skicka våra varmaste tack till Ove Andersson som guidar på safaris i Kenya och Tanzania och som tisdagen 17 augusti 2010 kom och visade bilder han tagit under de senaste sju safaris han deltagit i. Han berättade mycket om alla de olika elefanter, lejon, bufflar, leoparder, geparder, olika antiloper och fåglar han fotograferat och smittade alla närvarande med en önskan att åka på safari. Han gav oss dessutom information om hur man kan åka och möjlighet att teckna oss för intresse genom Afrikasafari.se – den resebyrå han samarbetar med. Vad sägs om 16 dagar som inleds vid Kilimanjaros fot med sex övernattningar i Tanzania där man får se bland annat Serengeti och Ngorongoro med alla vilda djur för att sedan avsluta på paradisön Zanzibar med bländvita sandstränder…

Kolla själv på www.afrikasafari.se

Här är några bilder från deras webbsida.

3 4 7 8 38-pool