Ny yttertrapp/farstukvist på gång

Som ni väl har märkt så är konditionen på vår yttertrapp inte den bästa. Därför har styrelsen tagit beslutet att det ska byggas en ny. Detta arbete har nu påbörjats och det betyder att under tiden som arbetet med att riva den gamla och bygga den nya pågår så kommer vi alla att få använda köksingången på baksidan av huset.

Vi hoppas ni har förståelse under tiden och ser fram emot färdig trapp/farstukvist som mer kommer att påminna om den ursprungliga.

Vi har dock av praktiska skäl valt att dra trappen rakt fram för att underlätta plogning och snöskottning och för att inte låta trapphuset inkräkta på toalettfönstret. Vi kommer att byta den gamla ytterdörren till en ny som är lite lägre och lättare men bred och med ljusinsläpp. Farstukvisten kommer att ha fönster på sidorna och panel nertill, trappstegen blir av gallerdurk, med stadigt träräcke på sidorna och vi förbereder för en handikapphiss på höger sida av trapphuset.  

Farstukvisten/yttertrappen som den ser ut idag:

trappen.nu

Skolan som den såg ut nybyggd:

bergbyskola.nybyggd

Byggritning planerad renovering 2013:

farstukvist.byggritning