Notdrag Trästa 2016 – start lördagen14 maj

Återigen dags för STRÖMMINGSFISKE vid gamla färjeläget i Trästa.

Om vädret tilåter samt om det gamla strävsamma gänget känner lusten och viljan finns. Och självklart att NI kommer som dels vill uppleva den gamla traditionen med Notdrag. Antingen för att umgås under förhoppningsvis gemytliga former eller för att inhandla den färskaste läckerheten ni kan komma över, (inga långa transporter), annat än er egen till hemmet.

Detta HAVETS SILVER, nämligen strömmingen, skall samla oss åter. Så nu DRAR VI.

När? LÖRDAGAR med start mellan 20:00 – 21:00.

Premiär är tänkt lördagen 14 MAJ. Därefter tänker vi DRA oss fram till och med Midsommarhelgen. Så om väder och vind står oss bi så får vi sammantaget sju möjligheter till lite färsk strömming men kanske en FIN MÖJLIGHET TILL EN STUNDS TREVLIG SAMVARO.

VÄL MÖTT

notfiskare.trasta

Se vad som händer i Trästa på vår Facebook-grupp